اخلمد، بهشتی گمشده در مشهد

اخلمد کجاست و چگونه می توان به آنجا رفت؟

شاید این سوال که اخلمد، بهشتی گمشده کجاست؟ سوال خیلی از گردشگران و توریست هایی باشد که به مشهد سفر می کنند؛ در این مقاله علاوه بر بررسی جایگاه جغرافیایی اخلمد، این بهشت گمشده در مشهد، زوایای دیگر آن را نیز بررسی می کنیم همراه با تصاویری زیبا از این بهشت گمشده؛

اخلمد، بهشتی گمشده در مشهد؛

حال ابتدا می رویم سراغ موقعیت جغرافیایی اخلمد و چگونگی رسیدن به این جاذبه رزرو هتل زیبا و به یادماندنی؛

پس از جمع آوری وسایل و لوازم ضروری سفر، حال نوبت آن است که به نقشه نگاهی بیندازیم و راهی سفر به اخلمد، این بهشت گمشده برویم.

در اطراف مشهد یعنی شمال غربی، با فاصله 85 کیلومتری از مشهد و 24 کیلومتری از چناران، طبیعتی بکر به نام اخلمد موجود می باشد که برای گردشگران و مسافرین یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری می باشد.

آدرس اخلمد

ییلاقی مفرح با قدمت چندین هزارساله؛

روستای دل انگیز و زیبای اخلمد در دره ای میان کوه بینالود واقع شده است که دارای انواع گل ها و گیاهان زیبا و چشم نواز و هم چنین دارای باغ هایی پر میوه و درختان پربار می باشد؛
آبشار اول اخلمد 33 متر ارتفاع دارد که جایی زیبا و خاطره انگیز برای ثبت عکس های هیجان انگیز است. پس از عبور از دل این آبشار، آبشار اصلی اخلمد را خواهید دید که با ارتفاعی بالغ بر 85 متر شما را میخکوب می کند.
و اما آبشارهای دوم و سوم این بهشت گمشده در بالای آبشار اصلی آن قرار دارد. حفره های ژرف و زیبایی که در زیر این آبشارها قرار دارند بخاطر جنس کوه های اخلمد زیبا می باشد که از جنس آهکی است. از دیگر ویژگی های آن وجود چندین آبشار دائمی و فصلی است؛

ییلاقات اخلمد

اگر می خواهید به تماشایی ترین و زیباترین منطقه گردشگری بروید بهتر است در فصل تابستان به آنجا سفر کنید زیرا از آب هوایی خنک تر نسبت به شهر مشهد برخوردار است.
هرگاه نیاز به استراحت در مکانی مفرح و سرسبز داشتید بهترین گزینه انتخابی روستای بکر اخلمد می باشد؛

چرا اخلمد، اخلمد شد؟


علت نامگذاری این مکان ییلاقی را می توانید از بومیان این منطقه بپرسید و بعد خواهید فهمید که :

در زمانی که اقوام عرب به خراسان و حتی ایران لشکرکشی کرده بودند، مردم بی پناه خراسان به این منطقه خوش آب و هوا پناه آورده بودند تا از خون و خونریزی و کشت و کشتار در امان بمانند؛

سرداری که به این مکان حمله می کرده و به تاخت و تاز می پرداخته خالد نامی بوده است که با سپاهیانش به سمت مردم یورش می برده و مردم را دچار رعب و وحشت می کرده.

هر زمان که خالد بانگ حمله سر می داد مردم برای اینکه دیگر اهالی را مطلع کنند تا از هجوم خالد و سپاهیانش در امان بمانند با صدایی رسا فریاد سر می دانند که : خالد آمد، خالد آمد!

به دلیل گویش ها و گردش های زبانی که هم چنان در جریان می باشند این دو واژه در هم آمیختند و رفته رفته به یک واژه تبدیل شدند یعنی واژه : اخلمد!

اخلمد کجاست؟

و اما غار و بند اخلمد؛

غار و بند اخلمد جاذبه هایی افزون بر آبشار می باشند که در اخلمد هستند؛ سخره های بی بدیل بین 200 تا 300 متری از مناطق پر طرفدار سنگ نوردان می باشد.

غار بند اخلمد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

میل رادکان، شاهکاری بینظیر از معماری ایرانی

پنج‌شنبه 9 اردیبهشت 1400
میل رادکان ، شاهکاری تاریخی – معماری می باشد که اثری به جا مانده از حکیم بزرگ، خواجه نصیرالدین توسی، […]
میل رادکان، شاهکاری تاریخی- معماری

سردبیر

امیر برادران

ما عاشق سفر و گردشگری هستیم و همواره تلاش می کنیم که تجربیات دیگران به صورت مقاله های آموزشی در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید با خواندن این دسته بندی از مقاله ها سفر خوشی را تجربه نمائید.

دسترسی سریع

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس