آشنایی با اماکن مذهبی مشهد: از داخل حرم تا حومه شهر

مسجد گوهرشاد، آرامگاه پیرپالان دوز، امام‌زاده یاسر و ناصر، آرامگاه خواجه مراد، آرامگاه خواجه ربیع و خواجه اباصلت از جمله اماکن مذهبی مشهد هستند. بدون شک زیارت امام رضا(ع) یکی از دلایل مهم سفر به شرق ایران است. مشهد به عنوان پایتخت مذهبی ایران و به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) هر ساله میزبان زائران زیادی است و اکثر آن ها به دلیل زیارت امام رضا (ع) در هتل های نزدیک حرم امام رضا اقامت دارند. اما در کنار وجود حرم مطهر اماکن مذهبی دیگری در این شهر وجود دارد. در اینجا قصد داریم شما را با مشهورترین اماکن مذهبی مشهد آشنا کنیم.

اماکن مذهبی مشهد

مسجد گوهرشاد

یکی از معروف ترین اماکن مذهبی مشهد مسجد گوهرشاد است. این مسجد به دست گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ، فرزند تیمور گورکانی ساخته شد. مسجدگوهرشاد در جنوب حرم مطهر واقع شده است. معماری بی‌نظیر و کاشی کاری‌های منحصر به‌ فرد این مسجد باعث شده که یکی از پر بازدیدترین مساجد ایران محسوب شود.

این بنای تاریخی و مذهبی از شاهکارهای دوران تیموری می باشد. قیام مردم علیه رضاشاه و دیگر وقایعی که در این مسجد رخ داد، از مهم‌ترین دلایل مشهور شدن مسجد گوهرشاد است.

مسجد گوهر شاد مشهد

آدرس مسجد گوهرشاد:

استان خراسان رضوی، مشهد، جنوب حرم مطهر رضوی

آرامگاه پیرپالان دوز شاهکاری از اماکن مذهبی مشهد

شیخ محمد عارف یا همان شیخ محمد عباسی از شخصیت های علمی بزرگ زمان خود بوده است. این عارف در قرن دهم هجری و در یکی از روستاهای کارده متولد شده است.

امام شیخ محمد با وجود محسناتی که داشت، به پالان دوزی مشغول بود. همین دلیل باعث شد تا لقب پیر پالان دوز را به ایشان نسبت دهند. آرامگاه پیرپالان دوز به دلیل معماری و کاشی کاری های چشمگیر خود بعنوان یکی از بناهای جذاب و پر نقش و نگار شرق کشور نام برده شده است. این بنا در خیابان نواب صفوی و ضلع شرقی حرم واقع شده است.

آرامگاه پیر پالان دوز

آدرس آرامگاه پیر پالان دوز:

استان خراسان رضوی، مشهد، خیابان نواب صفوی، ضلع شرقی حرم امام رضا

امامزاده یاسر و ناصر(ع)

اگر با تور مشهد به این شهر زیارتی سفر کرده باشید، در ابتدای جاده طرقبه و در روستای گلستان با این مقبره برخورد خواهید کرد. مقبره امامزاده یاسر و ناصر(ع) بعنوان یکی از مهمترین اماکن مذهبی مشهد نام برده شده است. چرا که این آستان هر ساله میزبان مهمانان داخلی و خارجی زیادی بوده است.

طبق مستندات ثبت شده تاریخی این دو برادر از برادران بی واسطه امام رضا(ع) بوده اند. هر چند که مشخص نیست این بنا در کدام دوره ساخته شده است. اما در سال 1342 توسط خیرین بازسازی شد.

امامزاده یاسر و ناصر(ع)

آرامگاه امامزاده یاسر و ناصر:

استان خراسان رضوی، طرقبه، خیابان امام رضا

آرامگاه خواجه مراد

خواجه مراد یا هرثمه بن اعین یکی از بهترین یاران امام رضا(ع) بوده است که پس از به شهادت رسیدن ایشان افشا‌گری های زیادی کرده است. آرامگاه خواجه مراد به همان اندازه که جنبه مذهبی دارد از نظر سیاحتی و تفریحی هم برای گردشگران مورد توجه قرار دارد.

 این مقبره بعنوان یکی از اماکن مذهبی مشهد در جاده فریمان و در رشته کوه های بینالود قرار گرفته است. این مکان مذهبی دارای امکانات رفاهی از قبیل رستوران، سرویس بهداشتی و اتاق هایی بعنوان اقامتگاه است. همچنین به دلیل وجود آرامگاه بر روی کوه تفریح مناسبی برای کوهنوردان شده است.

آرامگاه خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد:

خراسان رضوی- ۱۵ کیلومتری جنوب شرق مشهد

آرامگاه خواجه ربیع از باشکوه ترین اماکن مذهبی مشهد

ربیع ابن خثیم معروف به خواجه ربیع از سرداران سپاه حضرت علی(ع) بوده است. پس از فوت ایشان به دستور شیخ بهایی و توسط شاه عباس صفوی این آرامگاه ساخته شد. این مقبره در باغی بزرگ و زیبا در شمال شهر مشهد بنا شده است.

گنبد این بنا با کاشی های فیروزه ای بسیار شکیل و درون آرامگاه هم با نقاشی های طلایی کار شده؛ طرح این آرامگاه به شکل هشت ضلعی بوده و درون آن چهار ایوان وجود دارد. گفته می‌شود ایده بنای تاج محل از آرامگاه خواجه ربیع گرفته شده است.

آرامگاه خواجه ربیع
آرامگاه خواجه ربیع در مشهد

آدرس آرامگاه خواجه ربیع:

خیابان مهر مادر، بلوار خواجه ربیع، خواجه ربیع

خواجه اباصلت

یکی دیگر از اماکن مذهبی مشهد خواجه اباصلت نام دارد. عبدالسلام بن صالح (خواجه اباصلت) از یاران امام رضا(ع) بوده که کتاب وفاة الرضا را به نقل از ایشان تالیف کرده است. همچنین ایشان راوی چگونگی شهادت امام رضا(ع) بوده است. آرامگاه خواجه اباصلت یکی از مکان های زیارتی است که زائران بسیاری در کنار زیارت حرم مطهر از آنجا هم دیدن می‌کنند.

مقبره خواجه اباصلت

آدرس آرامگاه خواجه اباصلت

خراسان رضوی، ۱۴ کیلومتری جاده مشهد به فریمان

کلام آخر

شما با اقامت در هتل ارزان مشهد، می توانید سفری اقتصادی و با کیفیت در شهر مشهد مقدس داشته باشید و با خیال راحت به اماکن مذهبی مشهد به زیارت و سیاحت بپردازید. در این مقاله ما به شما بهترین اماکن مذهبی مشهد را معرفی کردیم. چنانچه شما تجربه ای از بازدید این اماکن داشته اید با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

جاذبه های گردشگری فومن، نگین سر سبز گیلان

دوشنبه 29 آبان 1402
یکی از زیباترین نقاط کشور شهر فومن می باشد. این شهر که به شهر مجسمه نیز معروف است در استان […]

سردبیر

امیر برادران

ما عاشق سفر و گردشگری هستیم و همواره تلاش می کنیم که تجربیات دیگران به صورت مقاله های آموزشی در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید با خواندن این دسته بندی از مقاله ها سفر خوشی را تجربه نمائید.

دسترسی سریع

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس