مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان یکی از جاذبه های مهم و دیدنی اصفهان است که چشم هر بیننده ای را به خود جذب میکند،پیشنهاد سایت گردشگری های هتل به شما ، بازدید از شهر اصفهان است که با رفتن به مناطق مختلف آن از جمله : مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان که جزئی از بافت های قدیمی آن است خاطره ای خوب در کنار سایر مناطق آن بتوانید داشته باشید.

در ادامه مقاله معرفی مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان میپردازیم با ما همراه باشید.

حمام های تاریخی اصفهان - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان ترکیبی از سبك های معماری و تزئين كاری ايران در گذر زمان است از قديمی ترين مساجد ايران است كه بر روی ويرانه های مسجد قديمی تری ساخته شده كه اعراب ساكن حومه اصفهان در قرن دوم هجری ساخته بودند.تاریخچه ساخت مسجد به قرون اولیه هجری و در زمان عباسیان بوده، زمانیکه مهمترین طرح های توسعه در دوران آل بویه و صفوی صورت پذیرفته اند.

مسجد جامع اصفهان - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

مسجد شیخ لطف‌الله

مسجد شیخ لطف‌الله از شاهکارهای معماری دوره صفوی و کاشیکاری قرن یازدهم است و به فرمان شاه عباس اول در مدت ۱۸ سال که در اصفهان و میدان نقش جهان، بنا شده است.نام این مسجد برگرفته از نام یکی از علمای مشهور و بزرگ عصر صفوی به نام شیخ لطف الله بن عبدالکریم است.
این مسجد در ضلع شرقی میدان نقش جهان و روبه‌روی عمارت عالی قاپو و مجاورت مسجد امام قرار دارد. گنبد مسجد شیخ لطف‌الله هم از بیرون و هم از درون کاشی‌کاری شده و روی چندین طاق کنگره‌دار مرتفع ساخته شده است. این طاق‌ها به قدری بلند هستند که از میدان نقش جهان نیز دیده می‌شوند. کاشی‌کاری‌های گنبد این مسجد از استادانه‌ترین و زیباترین کاشی‌کاری‌های معماری ایرانی است. محراب مسجد نیز یکی دیگر از زیبایی‌های منحصربه‌فرد و تحسین‌برانگیز مسجد شیخ لطف‌الله است. در این مسجد به گونه‌ای ساخته شده است که چرخش ۴۵ درجه‌ای دارد که معماران سنتی ایرانی در اصطلاح به آن‌ پاشنه می‌گویند.

مسجد شیخ لطف الله - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

مسجد امام اصفهان

در منتهی اليه جنوبی ميدان امام مسجدی برپاست که نمونه ارزنده ای از معماری قرن ۱۱ هجری به شمار می رود. ساختمان مسجد امام اصفهان در سال ۱۰۱۹ هجری برابر با ۱۶۱۱ ميلادی شروع شد و در سال ۱۰۳۸ هجری برابر با ۱۶۲۹ ميلادی به پايان رسيد. اين مسجد به عنوان يک بنای عمومی برای استفاده مردم ساخته شد.سردر زيبا و با شکوه مسجد امام اصفهان با کاشی معرق است اما بقيه قسمت ها با کاشی خشت تزئين گرديده است.

 مسجد امام اصفهان - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

مسجد رکن الملک

يکی از بناهای مشهور اصفهان که در اوائل قرن چهاردهم هجری ساخته شده مجموعه مسجد رکن الملک است. اين اثر نفيس و جالب که در ابتدای تخت فولاد واقع شده است از بناهای حاج ميرزا سليمان خان رکن الملک شيرازی است.

 مسجد رکن الملک تاریخی اصفهان - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

مسجد و مناره علی

در جوار مقبره هارون ولايت، مسجدي قرار گرفته كه در زما ن شاه اسماعيل اول صفوي به سال ۹۲۹ هجري قمري ساخته شده است. اين بناي باشكوه و زيبا از نظر هماهنگي در ابعاد و اندازه ها و نيز از لحاظ آراستگي نماي سر در در عداد يكي از شاهكارهاي عصر صفوي است.

 مسجد و مناره علی - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

مسجد حکیم

در زمان سلطنت نادرشاه افشار باغ انگوري كه متعلق به مردم اصفهان بود به عنوان ماليات از آنها گرفته شد و به تصرف دولت درآمد. در زمان سلطنت ناصرالدين شاه قاجار به تصرف مسئول امورمالي حكومت اصفهان درآمد و بعدها فرزند اين شخص به نام حاج محمدابراهيم خان كه لقب ملك التجار داشت بناي انگورستان را احداث كرد و به برگزاري مراسم عزاداري و تعزيه اختصاص داد. معمار سازنده اين بنام استاد حسين چي است و تاريخ وقف نامه آن سال ۱۳۴۱ هجري قمري است.

 مسجد حکیم اصفهان - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

مسجد گار

اين بنا در روستاي گار در ۲۲ كيلومتري خاور اصفهان و ساحل جنوبي زاينده رود واقع شده و امروز تنها مناره و بقاياي بخشي از ديوارهاي گنبدخانه مسجد برجاي مانده است. با توجه به مناره و كتيبه سلجوقي آن و همچنين بقاياي كتيبه و تزييناتي از دوره ايلخاني مي ‌توان گفت كه اصل مسجد مربوط به دوره سلجوقي است كه در دوره ايلخاني بازسازي شده و محراب و تزييناتي بدان الحاق شده است.

 مسجد  تاریخی گار اصفهان - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

مسجد علیقلی آقا

علیقلی آقا یکی از خواجه سرایان نیکوکار زمان شاه سلطان حسین صفوی بود که در زمان حیات با برکتش، مسجد و بازار و سرا و چهار سوق زیبایی به نام خود و در محله بید آباد اصفهان ساخت.

 مسجد علیقلی آقا تاریخی اصفهان - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

مسجد جامع کاج اصفهان

اين بنا در ۲۴ کيلومتري اصفهان و شمال بستر زاينده رود واقع شده است و از آثار قرن هشتم هجري محسوب مي ‌گردد. نقشه مسجد عبارت از چهار طاقي گنبدداري است که از جهات شمال، خاور و باختر، به بيرون راه دارد. در ضلع جنوبي اين مسجد، محراب و در ضلع شمالي آن، از بيرون، ايواني به عرض ۷۰/۸ و عمق ۸۰/۶ متر قرار دارد. مصالح اصلي اين بنا از آجر است و در گذشته داراي مناره و الحاقاتي بوده که از بين رفته‌اند.

 مسجد جامع کاج اصفهان - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

مسجد ایلچی

مسجد ايلچی درمحله احمد آباد اصفهان واقع شده است. كتيبه تاريخي سر در مسجد حاكي از آن است که اين مسجد دردوره سلطنت شاه سليمان صفوي به وسيله (صاحب سلطان بيگم) دختر حكيم نظام الدين محمد ملقب به حكيم الملک ايلچي و توسط (خواجه سعادت) نامي از خواجگان او به اتمام رسيده است. كتيبه سر در اين مسجد در سال ۱۰۹۷ نوشته شده است. در بالاي سكوها و در داخل مقرنس‌هاي سر در مسجد ايلچي خطوط بنايي بسياري نقش بسته است.

 مسجد ایلچی تاریخی اصفهان - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

مسجد ازیران

مسجد ازیران مربوط به دوره سلجوقیان است که در شهرستان اصفهان، روستای ازیران در سی کیلومتری شرق اصفهان جای گرفته است و در سي كيلومتري خاور اصفهان و در جنوب بستر زاينده رود دهكده ازيران واقع شده كه مردم محل آن را (ازيرون) تلفظ مي ‌كنند. در اين دهكده كه در خاور دشتي واقع شده، به سبک بناهاي مغولي در قرن هشتم هجري مسجد جالب توجهي وجود دارد كه در حال انهدام و ويراني است.

مسجد ازیران تاریخی اصفهان - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

مسجد جامع دیلمی

در انتهای بازار رنگرزان واقع شده است و در دورهٔ شاه عباس دوم به دست پزشک او حکیم محمد داوود در محل ویرانه‌های مسجد جامع دیلمی جورجیر یا مسجد صاحب اسماعیل بن عباد از قرن چهارم هجری بنا شده است.

بازارهای اصفهان

بازار اصفهان

یکی از بزرگ‌ترین و جالب‌ترین بازارهای ایران و جهان اسلام است.در بین بازارهای شهرهای بزرگ ایران کمتر بازاری از نظر تیپ معماری و عناصر متنوع آن، مانند بازار اصفهان سالم مانده و به همین جهت به شدت مورد توجه معماران و شهرسازان داخلی و خارجی قرار دارد. و از جالب‌ترین بازارهای ایران و جهان اسلام است که در بین بازارهای شهرهای بزرگ ایران کمتر بازاری از نظر تیپ معماری و عناصر متنوع آن، مانند بازار اصفهان سالم مانده و به همین جهت به شدت مورد توجه معماران و شهرسازان داخلی و خارجی قرار دارد.

 بازار تاریخی اصفهان  - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

بازار قیصریه

بازار قیصریه بازاری است در بافت تاریخی اصفهان که عمدتاً به فعالیت فرش‌فروشان اختصاص دارد. سردر قیصریه، ورودی این بازار است. این بازار که با نام بازار سلطانی نیز خوانده می‌شود، از بزرگترین و مجلل‌ترین مرکز خرید و فروش در دوران صفویه بوده است و در سال ۱۰۲۹ هجری قمری (دوران صفویه) در شمال میدان تاریخی امام ایجاد گردید که میدان امام را به میدان عتیق (کهنه) و اصفهان عصر سلجوقی مربوط می‌کند.

بازار تاریخی قیصریه - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

بازار هنر اصفهان

از بازارهای معروف و مشهور اصفهان می توان از بازار هنر اصفهان که در دوره صفویه بنا شده است و یکی از شاهکار های معماری آن دوران بوده نام برد . نام این بازار در گذشته کاروانسرای مادر شاه بوده که بعده ها نام آن به بازار هنر تغییر می کند. این بازار در قدیم بلند ترین بازار اصفهان و به بازار بلند اصفهان معروف بود، به دلیل ارتفاع هشت متری بازار این لقب برای آن انتخاب شده است.

مجتمع تجاری اوسان

مجتمع تجاری اوسان یکی از شیک‌ترین مراکز خرید اصفهان است. در این مرکز خرید برند‌های مختلف داخلی و خارجی شعبه دارند و انواع پوشاک و بدلیجات را می‌توانید از آنجا تهیه کنید، قیمت‌ها در این مرکز خرید به نسبت بالاست و اگر به دنبال خرید ارزان هستید بهتر است گشت‌هایتان را در این پاساژ بزنید و بعد برای خرید‌ به مجتمع تجاری پارک که در دوقدمی این مرکز خرید قرار دارد، بروید.

ارگ جهان نما

مجتمع تجاری اداری و فرهنگی ارگ جهان نما اصفهان از مراکز خرید اصفهان است که با متدها واصول خرید و فروش مدرن در خیابان امام حسین به بهره برداری رسیده است.مجتمع عظیم ارگ اصفهان با مساحت زیربنایی ۷۸۰۰۰ متر مربع در بازه حدفاصل چهارباغ عباسی (دروازه دولت) و خیابان های طالقانی و شمس آبادی بنا شده است.

ارگ جهان نما اصفهان - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

حمام های اصفهان

 

حمام شاه علی

حمام شاه علی مربوط به دوره صفوی است و در اصفهان، خیابان عبد الرزاق، محله جماله واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۰۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حمام تاریخی شاه علی اصفهان - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

حمام جارچی اصفهان

مربوط به دوره صفوی است و در اصفهان خیابان حکیم، بازار باغ قلندرها واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند۱۳۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حمام تاریخی جارچی اصفهان - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

حمام رهان

این حمام تاریخی توسط یکی از رجال سلسله زندیه به نام حاج آقا محمد رنانی ساخته شده است، به دستور ایشان این مجموعه و شاهکار بی نظیر، در میان ۴ محله قدیمی رهنان و در کنار بازارچه و مسجد ذوقبلتین بنا شده است .

حمام تاریخی رهان اصفهان - مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان

در کنار سایر بناهای اصفهان ، مساجد،بازار،حمام های تاریخی اصفهان هم برای بازدید گردشگران میتواند جالب باشد. .همچنین می توانید با رزرو هتل در اصفهان، از سایت های هتل از تخفیفات بیشتری برخوردار شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بوم‌گردی و اقامتگاه ها در ایران

سه‌شنبه 20 خرداد 1399
بوم‌گردی و رزرو اقامتگاه ها در ایران، سال‌ها مورد توجه قرار گرفته و با ایجاد بستر های مناسب، گردشگری به […]

سردبیر

امیر برادران

ما عاشق سفر و گردشگری هستیم و همواره تلاش می کنیم که تجربیات دیگران به صورت مقاله های آموزشی در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید با خواندن این دسته بندی از مقاله ها سفر خوشی را تجربه نمائید.

دسترسی سریع

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس