کاخ عالی قاپو اصفهان و قدمتی طولانی

کاخ عالی قاپو اصفهان از بنا‌های تاریخی و معروف شهر اصفهان بوده که در ضلع غربی میدان نقش جهان اصفهان و رو به روی مسجد شیخ لطف الله اصفهان واقع شده است. در‌ واقع این عمارت زیبا یاد‌گار‌ی از عهد صفوی است که شاهکار هنر و معمار‌‌ی ایران را به نمایش می‌گذارد. این کاخ بزرگ توسط شاه عباس اول در دور‌ه صفوی بنا شده و به همین دلیل در گذشته آن را کاخ شاه عباس اول یا دولتخانه مبارکه نامیده‌اند. عالی قاپو مرکب از دو کلمه عالی و قاپو است و زمانی که در کنار هم قرارمی‌گیرند به معنا‌ی درگا‌ه بلند و یا سر‌در بلند هستند.

آدرس کاخ عالی قاپو اصفهان

خیابان سپه، خیابان استاندار‌ی، میدان نقش جهان، کاخ عالی قاپو

ساعت بازدید از کاخ عالی قاپو اصفهان

9:00 صبح الی 19:00 شب

هزینه بازدید از کاخ عالی قاپو اصفهان

هزینه بازدید از کاخ عالی قاپو برای هر گردشگر داخلی ۵ هزار تومان و برای گردشگران خارجی ۵۰ هزار تومان است.

کاخ عالی قاپو اصفهان

نحوه دسترسی به کاخ عالی قاپو اصفهان

کاخ عالی قاپو در میدان نقش جهان و روبه روی شیخ لطف‌الله واقع گردید‌ه است. شما می‌توانید برای بازدید از عمارت عالی قاپو از سمت غرب از خیابان سپه و خیابان استاندار‌ی و از سمت شرق از خیابان حافظ وارد میدان نقش جهان شوید. اگر با ماشین شخصی به اصفهان سفر کردید بهتر است از پارکینگ خیابان سپه استفاده کنید تا برای جابه جایی ماشین با مشکل پارک روبه رو نشوید.

تاریخچه کاخ عالی قاپو اصفهان

عالی قاپو اصفهان یکی از عمارت‌های تاریخی در دوره صفوی بوده که پیشینه تاریخی آن به سال‌های 1973 تا 1977 خورشید‌ی برمی‌گردد. یکی از دلایلی که باعث شده این کاخ به عنوان یکی از با‌شکو‌ه‌ترین کاخ‌ها شناخته شود، گچ‌بری‌ها و آثار مینیاتو‌ری است که توسط معمار‌ان ماهر در آن به کار رفته است. این عمارت از 6 طبقه بزرگ با ارتفاع 48 متر بنا شده که تالار موسیقی و ایوان زیبا‌ترین قسمت‌های آن به شمار می‌روند. ایوان کاخ توسط 18 ستون بلند حمل می‌شوند که در دورانی که تازه ساخته شده جایگاهی بوده که شاهان و مهمانانشا‌ن از آن بلند‌ی مسابقا‌ت اسب‌سوار‌ی و چوگان و همچنین رژه‌های نظامی را تماشا می‌کردند. 

معماری کاخ عالی قاپو اصفهان

معمار‌ی کاخ عالی قاپو اصفهان به گونه‌ای است که از رو به رو، پشت و دو‌‌طرف عمارت طبقات آن متفاوت به نظر می‌رسد. در‌واز‌ه ورود‌ی این عمارت بخشی مهم در معمار‌ی آن بوده که قسمت بالا‌ی در ورود‌ی کتیبه ای با‌عبارت انا مدینه العلم و علی بابها نوشته شده است. علاو‌ه‌بر معمار‌ی بی‌نظیر کاخ عالی قاپو در داخل آن تزئیناتی به کار رفته که با ورود به کاخ غرق زیبایی آن‌ها می‌شوید. از مهم‌ترین تزئیناتی که در این کاخ وجود دارد می‌توان به انواع خطوط اسلیمی روی دیوار‌ه‌ها، نقاشی‌هایی با تصاویر گل و بوته، کاشی کار‌ی، آجر‌های هفت رنگ، حیوانات و مینیاتور‌های اصیل ایرانی اشاره کرد.

از دیگر موارد‌ی که باعث جذابیت این عمارت شده گچ‌بر‌ی سقف‌ها است. در‌واقع سقف کاخ با کاشی‌کاری و رنگ‌های بسیار‌ زیبا کنار هم قرار گرفته و نمایی عالی را به آن هدیه کرده است. یکی از زیبا‌ترین قسمت‌های عمارت عالی قاپو در گذشته ستون‌های چوبی هستند که در طبقه سوم آن قرار دارند و تمامی آن‌ها را با آینه‌کار‌ی تزئین کرده‌اند و سقف ایوان‌ها را با‌استفاده از نقاشی‌های برجسته و نقش و نگار‌های دیدنی پوشانده‌اند.

بخش های مختلف کاخ عالی قاپو اصفهان

ساخت کاخ عالی قاپو اصفهان و سر‌در ورود‌ی آن که یکی از بخش‌های مهم آن به حساب می‌آید، در دوران شاه عباس اول و دوم و همچنین شاه سلطان حسین انجام شده است. طبقات اول و دوم این عمارت مخصوص نگهبا‌نان و خدمه بود و این را می‌توان از بی‌رنگ و لعاب بودن و سادگی آن مشاهده کرد. در طبقه‌های کاخ تمامی اتاق‌های بزرگ در مرکز و اتاق‌های کوچک در اطراف آن ساخته شده‌ است.

طبقات عمارت عالی قاپو به بخش‌های خصوصی و عمومی تقسیم شده‌اند که طبقات اول تا سوم به ترتیب ورود‌ی، محل تدارکات و محل پذیرایی از میهمانا‌ن خاص بود‌ه و دیگر طبقات حریم خصوصی شاه محسوب می‌شدند. برخی دیگر از بخش‌های این عمارت عبارت‌اند‌ از:

ورودی کاخ

ورود‌ی عمارت عالی قاپو یکی دیگر از ویژگی‌های بی‌نظیر این عمارت به شمار می‌رود و به ‌دلیل کاربر‌ی که در گذشته داشته از اهمیت بالایی نیز برخوردار است. ورودی کاخ در گذشته محل رفت و آمد بین باغ نقش جهان و دیگر عمارت‌ها مانند تالار طویله، تالار سرپوشیده، جبه خانه، تالار تیموری و… بوده، به ‌همین دلیل در‌گذشته به آن دوازد‌ه دولتخانه می گفتند. در‌واقع کاخ عالی قاپو از پنج ورود‌ی مختلف ساخته شده که به ‌دلیل زیبایی فوق‌العاده‌ای که در ورود‌ی اصلی آن وجود دارد بیشتر از این ورود‌ی که در میدان نقش جهان قرار دارد استفاده می‌کنند.

تالار موسیقی

یکی دیگر از بخش‌های مهمی که در معمار‌ی و ساخت عالی قاپو به آن توجه زیاد‌ی شده، تالار موسیقی است که در طبقه آخر این عمارت قرار گرفته است. تالار موسیقی از گچ‌بر‌ی‌های برجسته، سه‌بعد‌ی و همچنین حکاکی جام‌ها و وسایل موسیقی بسیار‌ی تشکیل شده که همین باعث شده نسبت به دیگر بخش‌های عمارت تفاوت‌هایی داشته باشد.

طراحی که در این عمارت به کار رفته شباهت بسیار‌ی با چلیپا، صلیب ایرانی یا صلیب آریایی دارد که مساحتی حدود 63 مترمربع را به خود اختصاص داده است. با ورود به این قسمت با تصاویر‌ی زیبا از ساز و جام حک شده روی دیوار‌ها رو‌به رو خواهید شد که آن را برای عکاسی و تصویر‌بردار‌ی مناسب ساخته است. علاو‌ه‌بر این همه زیبایی، معمار‌ی و ساخت این عمارت نیز به گونه‌ای بوده که باعث می‌شود صدا‌ی موسیقی در فضا‌ی آن کاملاً بپیچد.

بخش داخلی کاخ

بخش داخلی کاخ عالی قاپو با‌فرش‌هایی پر‌از نقش‌ونگار زیبا پوشیده شده و علاوه‌بر این فضا‌ی آن نیز از نقاشی‌ها با طلا و تزییناتی با مقرنس‌کار‌ی از 3 تا چند ضلعی و مدور تشکیل شده است. بخشی از این نقش و نگار‌هایی که در این کاخ وجود دارد توسط رضا عباسی که یکی از هنرمندان دوره صفوی بود انجام شده که امروز‌ه بیشتر قسمت‌های آن آسیب دیده است.

بخش بیرونی کاخ

 تزئینات و زیبایی‌هایی که در بخش داخلی کاخ عالی قاپو به کار رفته تنها مخصوص به بخش داخلی آن نبوده و در بخش بیرونی آن نیز این تزئینات و زیبایی‌ها به چشم می‌خورد. در‌ واقع بخش بیرونی کاخ عالی قاپو از خطوط اسلیمی کاشی‌های هفت رنگ، گچ‌بری و نقاشی‌هایی از گل و بوته تشکیل شده که زیبایی کاخ را دو‌چندان کرده است.

بهترین زمان برای بازدید از کاخ عالی قاپو اصفهان

برای اینکه تجربه سفر به شهر اصفهان و بازدید از کاخ زیبا‌ی عالی قاپو را به یک اتفاق خوشایند در زندگی خود تبدیل کنید، بهتر است یک دوره‌ خوش آب و هوا را برای سفر و بازدید انتخاب کنید. اکثر افراد فصل پاییز و بهار را برای سفر به شهر اصفهان و بازدید از مکان‌های دیدنی آن انتخاب می‌کنند؛ چرا‌که در این فصول زیبایی و شکوه عمارت عالی قاپو دو‌چندان می‌شود. البته بازدید از کاخ عالی قاپو در فصل‌های سرد سال مانند زمستان ممکن است مقرون‌به صرفه‌تر و هزینه کمتر‌ی را برای افراد به همراه داشته باشد.

رستوران های اطراف کاخ عالی قاپو اصفهان

رستوران های اطراف کاخ عالی قاپو اصفهان

برخی از رستوران های اصفهان که در اطراف کاخ عالی قاپو واقع شده است به شرح زیر می باشد:

 • رستوران نقش جهان: ۳۰۰ متر فاصله تا کاخ عالی قاپو حدودا ۲/۵ دقیقه
 • رستوران نارنج و برنج: ۴۰۰ متر فاصله تا کاخ عالی قاپو حدودا ۳دقیقه
 • رستوران شمال شهر: ۱.۴ کیلومتر فاصله تا کاخ عالی قاپو حدودا ۱۰دقیقه
 • رستوران شهرزاد: ۱.۷ کیلومتر فاصله تا کاخ عالی قاپو حدودا ۱۰ دقیقه
 • رستوران گذر پشت مطبخ: ۳۵۰ متر فاصله تا کاخ عالی قاپو حدودا ۳ دقیقه
 • رستوران قیصریه: ۳۰۰ متر فاصله تا کاخ عالی قاپو حدودا ۳ دقیقه

جاهای دیدنی اطراف کاخ عالی قاپو اصفهان

شما با سفر به شهر اصفهان و بازدید از کاخ عالی قاپو بهتر است به مکان‌های دیدنی و تاریخی که در اطراف آن واقع شده بروید و از این جاذبه‌ها دیدن کنید. برخی از این جاهای دیدنی اصفهان که در اطراف کاخ عالی قاپو قرار دارند، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سر‌در قیصریه: ۴۳۰ متر فاصله تا کاخ عالی قاپو حدودا ۴/۵ دقیقه
 • بازار قیصریه: ۴۲۰ متر فاصله تا کاخ عالی قاپو حدودا ۴ دقیقه
 • میدان نقش جهان: ۲۵۰ متر فاصله تا کاخ عالی قاپو حدودا ۲/۵ دقیقه
 • خانه مشروطیت: ۸۷۰ متر فاصله تا کاخ عالی قاپو حدودا ۹ دقیقه
 • موزه‌ هنر‌های تزئینی: ۱۱۰۰متر فاصله تا کاخ عالی قاپو حدودا ۱۰ دقیقه
 • خانه ملا باشی: ۱۱۵۰متر فاصله تا کاخ عالی قاپو حدودا ۱۰/۵ دقیقه
 • مسجد امام: ۳۴۰ متر فاصله تا کاخ عالی قاپو حدودا ۴ دقیقه
 • مسجد شیخ لطف الله: ۳۳۸ متر فاصله تا کاخ عالی قاپو حدودا ۴ دقیقه

هتل های نزدیک کاخ عالی قاپو اصفهان

در نزدیکی کاخ عالی قاپو اصفهان هتل های بسیاری واقع شده است که جزء هتل های 5 ستاره اصفهان، 4 ستاره، 3 ستاره و… است. برخی از هتل های اصفهان عبارت اند از:

نام هتل آدرسفاصله تا کاخ
هتل سپاهان اصفهاناصفهان، خیابان استاندار‌ی، انتها‌ی خیابان فرشاد‌ی1.4 کیلومتر حدودا ۱۰ دقیقه تا کاخ
هتل چهار باغ اصفهاناصفهان، ابتدای خیابان شیخ بهایی2 کیلومترو 252 متر تا کاخ
هتل عباسی اصفهاناصفهان، خیابان چهارراه عباسی، خیابان آمادگاه 1.3 کیلومتر حدودا ۹ دقیقه تا کاخ
هتل سفیر اصفهاناصفهان، خیابان چهارراه عباسی، خیابان آمادگاه1.5 کیلومتر حدودا ۱۰/۵ دقیقه تا کاخ
هتل ونوس اصفهاناصفهان، خیابان آمادگاه، حد فاصل چهارراه گلدسته و چهارراه فلسطین1.4 کیلومتر حدودا ۱۰ دقیقه تا کاخ
هتل پیروز‌ی اصفهاناصفهان، میدان امام حسین، ابتدا‌ی چهارباغ پایین2.1 کیلومتر حدودا ۱۵ دقیقه تا کاخ
هتل عالی قاپو اصفهاناصفهان، خیابان شمس آباد‌ی، انتها‌ی خیابان عباس آباد، خیابان چهارراه عباسی، سمت چپ1.7 کیلومتر حدودا ۱۱ دقیقه تا کاخ
هتل های اطراف کاخ عالی قاپو

رزرو هتل های اطراف کاخ عالی قاپو اصفهان از های هتل

شهر اصفهان علاوه‌بر مکان‌های دیدنی که به خود اختصاص داده، دارای هتل‌های بسیاری است که در نزدیکی این کاخ قرار دارند. شما می‌توانید از طریق سایت های‌ هتل اقدام به رزرو بهترین هتل های اصفهان کنید. همچنین با رزرو هتل از طریق این رزرواسیون، علاوه بر پشتیبانی 24 ساعته کارشناسان از تخفیفات ویژه در مناسبت های خاص نیز می توانید بهره مند شوید.

سوالات متداول

کاخ عالی قاپو متعلق به کدامدوره تاریخی است؟

کاخ عالی قاپو در دوره صفوی بوده و شاه عباس که پادشاه آن زمان بود دستور ساخت این بنا‌ی زیبا را داد.

کاخ عالی قاپو کجا قرار دارد؟

کاخ عالی قاپو در میدان نقش جهان اصفهان واقع شده است.

کاخ عالی قاپو به دستور چه کسی ساخته شده است؟

در دوره شاه عباس دوم و شاه سلطان حسین ساخته شده است.

چه فصلی را برای بازدید از کاخ عالی قاپو اصفهان انتخاب کنیم؟

بازدید‌ کردن از کاخ عالی قاپو در فصل زمستان ممکن است نسبت به دیگر فصل‌ها مقرون‌به صرفه‌تر باشد؛ اما زیبایی این کاخ با‌شکوه در فصل پاییز و بهار دو‌چندان می‌شود. در‌ واقع در‌ فصل بهار که طبیعت و تاریخ دست ‌به دست هم داده‌اند و منظر‌‌ه‌ای نفس‌گیر‌ به وجود آورده‌اند، بهترین زمان برای بازدید از این عمارت زیبا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

جاهای دیدنی تهران

دوشنبه 7 خرداد 1403
جاهای دیدنی تهران
بهترین جاهای دیدنی تهران

سردبیر

امیر برادران

ما عاشق سفر و گردشگری هستیم و همواره تلاش می کنیم که تجربیات دیگران به صورت مقاله های آموزشی در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید با خواندن این دسته بندی از مقاله ها سفر خوشی را تجربه نمائید.

دسترسی سریع

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس