جزایر ناز قشم بهترین مقصد تفریحی در جنوب ایران

جزایر ناز قشم، یک پدیده خاص و یکی از عجیب ترین جاذبه های دیدنی قشم است که در فاصله یک کیلومتری از ساحل واقع شده و در قلب آب‌های فیروزه‌ای خلیج فارس جای گرفته است. در این منطقه می‌توانید بدون نگرانی از غرق شدن، در طبیعت زیبا و آرامش‌بخش دریا پیاده‌روی کنید. جزایر ناز به عنوان یکی از مقاصد برجسته گردشگری در قشم، مورد توجه مسافرانی که به دنبال تجربه‌ی منحصربه‌فردی هستند، قرار دارد.

برای دستیابی به جزایر ناز قشم باید منتظر جزر دریا و کم‌ عمق شدن آب باشید. در این مکان بی‌نظیر، از سطح صخره‌ای با دید به مشرف خلیج فارس، تنگه هرمز، جزیره لارک و ساحل قشم است لذت ببرید و طلوع و غروب خورشید را از زوایای منحصربه‌فرد در قلب دریا تماشا کنید. در ادامه ما به شما راهنمایی خواهیم کرد تا با جزایر ناز قشم، تاریخچه‌ی شکل‌گیری و فعالیت‌های تفریحی آن آشنا شوید. این تجربه‌ها از شامل فعالیت‌هایی چون سفرهای آفرودی، تفریح با شتر و اسب‌سواری در دریا خواهد بود.

جزایر ناز قشم

جزایر ناز قشم کجاست؟

جزیره ناز در قسمت جنوب شرقی جزیره قشم، در قلب آب‌های خلیج فارس و در استان هرمزگان واقع شده است. این جزیره در مسافت کمی نسبت به ساحل قشم واقع شده و در جزر آب دریا، به راحتی می‌توان برای رسیدن به آن پیاده‌روی کرد.

آدرس جزیره ناز قشم: جزیره ناز، واقع در جنوب شرقی جزیره قشم، با فاصله حدود ۲۴ کیلومتری از قشم واقع شده است.

چگونه از قشم به جزایر ناز برویم؟

برای دسترسی به جزایر ناز قشم، ابتدا به جزیره قشم باید سفر کنید. جزیره قشم دارای یک فرودگاه بین المللی است، که این امر به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی و در کمتر از دو ساعت خود را به فرودگاه قشم بین‌المللی دیرستان برسانید. از فرودگاه برای رسیدن به جزایر ناز می‌توانید از تاکسی استفاده کنید یا ماشین اجاره کنید. روش‌های دیگر برای رسیدن به بندرعباس نیز شامل قطار و اتوبوس می‌شوند. زمان تقریبی سفر با قطار از تهران تا بندرعباس حدود ۱۹ ساعت است.

برای سفر به قشم با ماشین شخصی نیز به طور کلی دو گزینه وجود دارد:

مسیر اول

این مسیر از تهران شروع می‌شود و تا بندرعباس ادامه دارد و دارای فاصله ۱,۲۷۶ کیلومتر (حدود ۱۴ ساعت و ۲۰ دقیقه) است. از تهران از اتوبان خلیج فارس و سپس آزادراه تهران – قم به قم می‌روید و از آنجا مسیر خود را به‌سمت کاشان ادامه می‌دهید. از اتوبان کاشان – نطنز و جاده ۷۱ به‌سمت یزد و سپس سیرجان بروید تا به بندرعباس برسید. از آنجا اگر قصد دارید با ماشین شخصی به قشم بروید، خود را به بندر پل برسانید.

 این مسیر حدود یک ساعت (۸۱ کیلومتر) است. سپس با ماشین وارد شناورهای خودروبر یا لندینگ‌کرافت می‌شوید تا به بندر لافت بروید. جزیره ناز قشم در فاصله ۵۰ دقیقه‌ای از بندر لافت قرار دارد.

مسیر دوم:

پس از رسیدن به اسکله شهید حقانی قشم با ماشین شخصی وارد بلوار آزادگان شوید و مسیر را به‌سمت جنوب ادامه دهید تا در انتهای بلوار وارد جاده ساحلی جنوب جزیره به نام جاده دریا شوید. پس از عبور از سازه اسکله نفتی و پشت سر گذاشتن ساحل طلایی در سمت راست خود پارکینگ بزرگ ساحل ناز را خواهید دید. ماشین خود را پارک کنید و در اسکله با قایق‌ها و لنج‌های محلی به جزایر ناز بروید.

از شهر درگهان به‌سمت جزایر ناز قشم دو مسیر با مسافت مساوی وجود دارد. یکی از این دو مسیر از درگهان آغاز و پس از عبور از روستای رمچاه به جاده دریا وصل می‌شود. مسیر دوم از حاشیه روستاهای گیاهدان، رمکان و زیرانگ عبور می‌کند و نرسیده به سوزا به‌سمت شرق می‌پیچد و به جاده دریا وصل می‌شود. هر دو مسیر حدود ۲۸ کیلومتر است و پیمودن آن‌ها نزدیک به ۳۰ دقیقه زمان می‌برد.

از فرودگاه قشم تا جزایر ناز نیز حدود نیم ساعت راه است. در این مسیر از خروجی فرودگاه بین‌المللی قشم به‌سمت شرق و دوراهی دیرستان بروید. سپس مسیر را به‌سمت روستای جی‌جیان ادامه دهید. پس از این روستا به رمکان می‌رسید. از این مکان به‌سمت راست یعنی سمت جنوب جزیره بپیچید و سپس نرسیده به سوزا جهت غرب به شرق جاده دریا را در پیش بگیرید تا در فاصله یکی دو کیلومتری سوزا جزایر ناز را در سمت راست خود ببینید.

جزیره ناز قشم از نمای بالا

دلیل نامگذاری جزایر ناز قشم

مردم محلی جزایر ناز قشم را به نام “دو کرده” (Do Kardah) می‌شناسند. این نام به معنای جایی است که نصف روز به خشکی متصل می‌شود و نصف دیگر از روز در آب فرو می‌رود. وقتی که سطح آب دریا بالا می‌رود، جزایر ناز تنها از ساحل قشم قابل مشاهده هستند. اما زمانی که سطح آب کاهش می‌یابد، یک مسیر نسبتاً باریک بین این دو جزیره باز می‌شود؛ یک مسیری که با پیاده روی قابل طی کردن است.

 در واقع، دو جزیره قشم و ناز به طور مداوم به ساحل متصل و از هم جدا می‌شوند. به همین دلیل به این جزایر نام “ناز” داده شده است، گویی دریا هر روز محکوم به کشیدن ناز این دو جزیره کوچک در نزدیکی ساحل است. این ویژگی جالب جزایر ناز قشم باعث می‌شود که این منطقه یک مقصد جذاب برای گردشگران باشد.

بهترین ساعت بازدید از جزایر ناز قشم

با توجه به شرایط آب و هوایی در جزیره قشم، بهترین زمان برای سفر به جزایر ناز قشم از اواسط پاییز تا اوایل بهار است. برخی گردشگران حتی فصل زمستان را به عنوان زمان مناسبی برای سفر انتخاب می‌کنند. در این زمان از سال، متوسط دما تقریباً 20 درجه سانتی‌گراد است و دما از 24.5 درجه سانتی‌گراد بیشتر نمی‌شود. علاوه بر این، فصل زمستان زمان مهاجرت پرندگان و لاک‌پشت‌ها است و این منطقه به شما اجازه مشاهده این موجودات خارق‌العاده را می‌دهد.

واضح است که در فصل پاییز و زمستان، جزیره قشم ممکن است شلوغ باشد. اما آب و هوای خوب این فصل‌ها مسافران را جذب می‌کند. در زمستان، هوا در این جزیره به اندازه‌ای ملایم و دلپذیر است که افراد می‌توانند با لباس‌های سبک در ساحل و جزیره ناز قدم بزنند. در خصوص ساعات مجاز بازدید از جزایر ناز، باید اشاره کرد که به علت وجود پدیده جزر و مد، امکان بازدید از این جزایر تنها از ساعت 4 تا 6 بعد از ظهر در روز برای گردشگران تور قشم فراهم می‌شود.

خرید بلیط هواپیما و اتوبوس

هنگامی که آب دریا فراتر می‌رود، شما می‌توانید پیاده یا با خودرو شخصی به این جزایر دسترسی پیدا کنید. در کنار صخره‌های جزایر ناز قشم قدم بزنید و از آنجا می‌توانید جزیره لارک و جزیره هرمز را نظاره کنید. از تماشای غروب زیبا و دل‌انگیز جزیره فارس نیز در اینجا لذت ببرید.

بهترین زمان برای بازدید از جزایر ناز، کمی قبل از غروب آفتاب است. در این زمان، می‌توانید به شخصیت جزایر زیبا و غروب جذاب آن شاهد باشید و همچنین به‌دلیل مد در این زمان، شاهد زیر آب رفتن نیمی از جزیره ناز و راه شنی بین جزیره ناز و ساحل قشم باشید. به علت اینکه جزایر ناز قشم در زمان مد به طور کامل به زیر آب می رود، مدت زمان بازدید شما از این جزایر 4 ساعت خواهد بود.

نمای جزیره ناز قشم

تفریحات جزایر ناز قشم

به دلیل اینکه گردشگران زیادی به این جزیره می روند، تفریحات و امکانات زیادی در آن قرار داده شده است. تفریحات این جزیره شامل:

پیاده‌روی در دریا:

پیاده‌روی در آب‌های خلیج فارس از جمله تجربیاتی بی‌نظیر است که خاطره‌ای فراموش‌نشدنی خواهد ساخت. در زمان جزر دریا، می‌توانید به راحتی بدون نگرانی از خیس شدن، روی شن‌های ریز و ساحل پیاده‌روی کنید و به جزیره ناز برسید.

عکاسی از چشم‌اندازهای زیبا:

علاقه‌مندان به عکاسی از مناظر زیبا در جزایر ناز قشم علاوه بر تفرحات دریایی، می‌توانند لذت تماشای مناظر زیبایی از جزیره و دریا را داشته باشند.

ماهی‌گیری:

ماهی‌گیری در حوالی جزایر ناز رایج است. اگر به ماهی‌گیری علاقه‌مندید، می‌توانید در نقاط کمی دورتر از شلوغی، ساعت‌ها در آرامش به صید ماهی بپردازید.

نقاشی حنا و خرید صنایع دستی:

در مسیر به جزایر ناز قشم، می‌توانید دستان خود را به دختران و زنان بومی منطقه بسپارید تا نقش‌های زیبا با حنا روی دستتان بکشند. همچنین افرادی نیز در مسیر مشغول به فروش صنایع دستی ساخته‌شده از صدف‌های رنگارنگ هستند.

آفرودسواری:

آفرودسواری یکی از تفریحات مهم سفر به این جزیره قشم است. شرایط آب و هوایی و مناظر طبیعی جزیره ناز آن را برای علاقه‌مندان به ماجراجویی و رانندگی مناسب می‌کند.

شترسواری و اسب‌سواری:

شترسواری و اسب‌سواری در نزدیکی ساحل یک تجربه‌ی زیبا و آرامش‌بخش است. همچنین از زمینه‌های عالی برای عکاسی از اسب و شتر در طبیعت است.

ورزش‌های هوایی:

در جزایر ناز، امکانات برای ورزش‌های هوایی نیز موجود است. پاراگلایدر، کایت بورد، پاراموتور، چتربازی و بادسواری از این ورزش‌های هوایی هستند. هر سال جشنواره نمایش‌های هوایی در این جزیره برگزار می‌شود و گردشگران زیادی را به سمت این منطقه جذب می‌کند.

جت اسکی و قایق سواری:

 جت اسکی و قایق سواری از تفریحات دریایی محبوب در جزیره ناز قشم است. اگر از هیجان‌انگیزی تفریحات سرعتی لذت می‌برید، جت اسکی را انتخاب کنید.

غواصی:

شما می‌توانید تجربه‌ی غواصی در مناطق مرجانی و آبسنگ‌های اطراف جزایر ناز قشم را داشته باشید. ساحل جزایر ناز یکی از بهترین ساحل‌های ایران برای غواصی به شمار می‌آید.

ساحل جزیره ناز قشم

مکان های مهم اطراف جزایر ناز قشم

جزایر ناز قشم دارای جاذبه‌های فراوانی است که هریک زیبایی منحصر به فردی دارد. بنابراین، برای بازدید از جاذبه‌های قشم، می‌توانید حداقل چند روز وقت بگذارید. بهترین روش برای دیدن آنها این است که هر روز به یک نقطه از جزیره بروید و از جاذبه‌های محلی لذت ببرید. در ادامه به شما تعدادی از این جاذبه‌ها را ارائه خواهیم داد:

1. دره ستارگان

دره ستارگان یک پدیده زمین‌شناسی منحصربه‌فرد است که با قدمتی بیش از دو میلیون سال به چشم می‌آید. این دره در فهرست عجایب هفت‌گانه قشم قرار دارد و شامل مخروط‌های نوک‌تیز، ستون‌های عظیم و دیواره‌های بلند است. دره ستارگان قشم به‌صورت طبیعی به‌وجود آمده است از جمله تاثیرات فرسایش ناشی از رگبارهای فصلی و آب‌های سطحی. این دره دارای حفره‌های متعددی در درون هر ستون است که هوا به‌راحتی به درون آنها نفوذ می‌کند.

در شب‌ها، صداهای عجیبی در دره ستارگان شنیده می‌شود که برخی معتقدند صداهای جن و پریان است. این دره به‌عنوان بخشی از ژئوپارک قشم در میراث یونسکو نیز ثبت شده است.

2. غار خربس

غار خربس یکی دیگر از عجایب هفت‌گانه قشم است. این غار، که در دل کوه قرار دارد، بسیار معماری عجیب و مرموزی دارد. ساختار غار خربس شبیه به دخمه‌های مناطق مختلف ایران است و دیواره‌های صخره‌ای با ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ متر دارد. این غار به دلیل فروکش آب دریا درون کوه و ایجاد حفره‌های تودرتو شکل‌گرفته است. در سال‌های اخیر، دهلیزها و دالان‌های جدیدی در داخل غار خربس توسط هنرمندان سنگ‌تراش ایجاد شده تا الگوی جدیدی برای شناسایی غارهای اصلی ایجاد شود.

3. پارک زیتون قشم

پارک زیتون قشم یک پارک فوق‌العاده با امکانات متنوع و مساحت ۴۵ هزار متر مربع است. این پارک دارای فضای سبز بزرگ، آلاچیق‌های زیبا و امکانات مختلفی نظیر سینما چهار بعدی، پارکینگ، زمین‌های ورزشی، اسکیت و دوچرخه سواری، رستوران‌ها، و فروشگاه‌های صنایع دستی است. گردشگران می‌توانند در این پارک شنا و آبتنی کنند و از تفریحات دریایی نیز لذت ببرند.

4. روستای شیب دراز

روستای شیب دراز در جنوبی‌ترین نقطه جزیره قشم قرار دارد و با ویژگی‌های زمین‌شناختی و اکوسیستم منحصربه‌فرد خود بسیار معروف است. این روستا از تنوع گونه‌های جانوری و آبزی برخوردار است و به واسطه داشتن ساحل‌های ماسه‌ای، انواع مختلفی از ماهی‌ها و لاک‌پشت‌ها از جمله لاکپشت پوزه عقابی در این منطقه زندگی می‌کنند. این روستا به عنوان یکی از اماکن مهم تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های پوزه عقابی معروف است.

این جاذبه‌های دیدنی اطراف جزایر ناز قشم می‌توانند اقامت شما را به یک تجربه گردشگری فراموش‌نشدنی تبدیل کنند. برای دیدن هر یک از این جاذبه‌ها می‌توانید از جزایر ناز به فواصلی کم در حدود ۱۲ تا ۲۲ دقیقه در جاده‌های مختلف قشم سفر کنید.

سواحل جزایر ناز قشم

نکات مهم در بازدید از جزایر ناز قشم

هنگام بازدید از جزیره ناز قشم، به موارد زیر توجه داشته باشید تا سفرتان به یک تجربه خوشایند و بی‌دردسر تبدیل شود.

  • کرم ضدآفتاب، کلاه آفتابگیر، آب معدنی، حوله، دمپایی و صندل، دوربین، عینک آفتابی، لباس اضافی و لباس‌های خنک از جمله وسایلی هستند که به آن‌ها در بازدید از جزیره ناز نیاز دارید. همچنین بهتر است پول نقد و میان‌وعده را هم در اختیار داشته باشید.
  • در جزیره ناز، فروشگاه‌ها و کافه‌ها وجود ندارند. قبل از رفتن به این جزیره، وسایل مورد نیاز خود را از جزیره قشم تهیه کنید تا در طول سفر به مشکلی برنخورید.
  • در جزیره ناز قشم ، تابلوهای راهنما و هشدار در مورد جزر و مد وجود ندارند. بنابراین، حتماً قبل از سفر، با شرایط جزر و مد آشنا شوید تا بدانید کی می‌توانید به جزیره بروید. همچنین توجه داشته باشید که در زمان مد (بالا آمدن آب)، سطح ساحل نرم‌تر می‌شود و ممکن است ماشین‌تان در شن‌ها گیر کند.
  • در جزیره ناز، سرویس حمل و نقل عمومی وجود ندارد. شما باید با پای پیاده یا ماشین شخصی خود در جزیره حرکت کنید. اما بهتر است که با ماشین شخصی به این جزایر نروید تا زیبایی طبیعت حفظ شود و محیط آلوده نشود.
  • هنگام بازدید از جزایر ناز قشم، مراقب محیط زیست باشید. هرگونه تغییر یا تخریب در ساختار دره‌ها و صخره‌ها را اجتناب کنید. همچنین کیسه زباله داشته باشید و زباله‌های خود را در محیط رها نکنید.
جزایر ناز، جزیره زیبایی در قشم

جزایر ناز قشم یک مقصد طبیعتی زیبا در خلیج فارس است که با دره‌های شگفت‌آور، ساحل‌های آرام، و برخوردهای طبیعی خیره کننده‌ای به بازدیدکنندگان خوش‌آمد می‌گوید. این جزیره از مناظر طبیعی جالب مانند دره ستارگان و غار خربس برخوردار است و اقامت‌گاه‌های مناسب در جزیره قشم وجود دارد. با طبیعت بکر و زیبای خود، جزیره ناز قشم یک مقصد آرامش‌بخش برای گردشگران علاقه‌مند به طبیعت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

افتتاح بوستان شهربانو مشهد، مقصدی دنج برای بانوان

سه‌شنبه 2 آبان 1402
حتما می دانید که در میان بهترین پارک‌ های مشهد، پارک های اختصاصی و ویژه ای برای بانوان وجود دارد. […]
بوستان شهربانو مشهد

سردبیر

امیر برادران

ما عاشق سفر و گردشگری هستیم و همواره تلاش می کنیم که تجربیات دیگران به صورت مقاله های آموزشی در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید با خواندن این دسته بندی از مقاله ها سفر خوشی را تجربه نمائید.

دسترسی سریع

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس